Milyen Padel ütőt vegyek kezdőként?
Melyik a nekem való padel ütő?
Ezekre a kérdésekre próbálunk választ adni az alábbi cikkünkben, de ha továbbra is kérdésed lenne fordulj hozzánk bizalommal. 🙂
A megfelelő padel ütő megtalálása trükkös lehet, mivel nagyon sokféle közül lehet választani. Különböző formák, méretek és anyagok léteznek. Ennyi opcióval nem csoda, hogy elveszettnek érezzük magunkat.
Persze nagyon fontos, hogy tetsszen saját ütőnk, de ne a kinézet legyen a mérvadó, ne essünk bele egy ütőbe első látásra.
Inkább figyelembe kell vennie azokat a tulajdonságokat, amelyektől az ütő megfelel a TE igényeidnek és játékstílusodnak.
A rossz padel ütő kiválasztása nem csak a játékban árt, de sérüléseket is okozhat.
A tökéletes padel ütő kiválasztása nem könnyű, ezért itt megemlítünk néhány kulcsfontosságú jellemzőt, amelyeket figyelembe kell venni vásárláskor.
Legfőbb változók Padel ütő vásárlásnál, amit érdemes figyelembe venni:
FORMA
A padel ütők egyik legfontosabb jellemzője az alak, hiszen ez nagyban képes befolyásolni a játékstílust. Általánosságban 3 féle formát különböztethetünk meg:
Kerek Formájú Padel Ütők
A kerek padel ütők a kontroll padel-ütők. Jellemzője, hogy a “sweet spot” a padel-ütő közepén van (a sweet spot alatt azt az ideális területet értjük, ahol a labdának az ütőhöz kell érnie egy jó ütéshez), és ez nagyobb, mint a többi formánál. Ezért a kerek formájú padel ütők minden típusú játékos, különösen a kezdők számára ideálisak. Nézd meg Kerek Formájú Ütőinket >>>
Gyémánt formájú Padel Ütők
A gyémánt alakú padel ütők power padel ütők. Ideálisak a tapasztaltabb játékosok számára, akik nagyobb erőt szeretnének a labdába átvinni az ütésekor, akár az erő hiánya miatt, akár azért, mert szeretik, ha a labda nagyot pattan. Negatívuma ennek a formának, hogy nehezebb vele irányítani, mivel a sweet spot kisebb, és inkább a padel ütő hegyének területén helyezkedik el. Nézd meg Gyémánt Formájú Ütőinket >>>
Teardrop/Csepp formájú Padel Ütők
A könnycsepp alakú padel ütők kiegyensúlyozott padel ütőként ismertek. Ez azért van, mert az alakja a kerek padel- és a gyémánt padel-ütők keverékéből született, így tökéletes egyensúlyt alkotnak a kontroll és az erő között. Ezt a formát azoknak a játékosoknak ajánljuk, akik már rendelkeznek némi tapasztalattal, és akiknek kiegyensúlyozottabb a játékuk, azaz nem a kontroll vagy az erő dominál. Nézd meg Csepp Formájú Ütőinket >>>
EGYENSÚLY
A padel ütő formája meghatározza az egyensúlyt is. Amikor egyensúlyról beszélünk, a padel ütő stabilitásának mértékére utalunk.
És a formákhoz hasonlóan itt is 3 fő típust találunk:
Alacsony egyensúlyú Padel ütők
Az alacsony egyensúlyú padel ütők súlypontja enyhén a nyél felé van elhelyezve, ami nagyobb fokú kontrollt biztosít az ütő felett. Az ilyen típusú ütők általában kerek formájúak, és minden típusú játékos, különösen a kezdők számára ideálisak. Nézd meg Alacsonyan lévő súlypontú Ütőinket >>>
Közepes egyensúlyú Padel ütők
A közepes egyensúlyú padel ütők olyan súlyponttal rendelkeznek, amely az ütő fejje és a nyélel között helyezkedik el. Ez a súlypont egyenletesebben erőelosztást eredményezhet, mint a magas és alacsony egyensúlyú padel ütők. Ezek a padel ütők általában könnycsepp alakúak, és ideális egyensúlyt biztosítanak az erő és az irányítás között. Nézd meg Középen lévő súlypontú Ütőinket >>>
Magas egyensúlyú Padel Ütők
A magas egyensúlyú padel ütők súlypontja enyhén a fej felé helyezkedik el, ami nagyobb erőátvitelt biztosít. Az ilyen típusú padel-ütők általában gyémánt alakúak. Nézd meg Masan lévő súlypontú Ütőinket >>>
MEREVSÉG ÉS ANYAG
Egy másik lényeges szempont, amelyet figyelembe kell venni a padel ütő kiválasztásakor a felület merevsége, vagyis az, hogy a padel ütő mennyire rugalmas, amikor a labdával érintkezik.
Ezt a tulajdonságot közvetlenül befolyásolja az anyag, amelyből készült. Így vannak:
Lágy padel ütők
Ezek a padel-ütők főboritása általában üvegszálból készülnek. Ez az anyag nagyobb fokú rugalmasságot biztosít, ami azt jelenti, hogy amikor a labda a padel ütőhöz ér, jobban pattan, de jobban is elnyelik a becsapódás energiáját, ami kényelmesebbé teheti a játékot, és ideálisak a kezdők vagy sérültek számára, mivel velük könnyebb lehet visszaadni az agresszív ütéseket.
Kemény padel ütők
A kemény padel ütők általában szénszálas/carbon anyagból készülnek. Ez az anyag keményebb és kevésbé rugalmas, mint az üvegszál. Az ebből az anyagból készült padel ütők drágábbak, de tartósabbak is, mint a lágy padel-ütők, mivel a szénszál minősége és tulajdonságai hosszabb ideig megmaradnak. A padel ütő piacon nagyon sokféle karbonszövet létezik (hagyományos karbon, 12K karbon, 18K...), ezért is fontos tudni, hogy milyen keménységű/rugalmasságú ütőt preferálunk.
SÚLY
A súly alapvető szerepet játszik a megfelelő padel ütő kiválasztásában. Nincs szigorú szabály arra vonatkozóan, hogy egy padel ütőnek pontosan hány grammot kell nyomnia, így minden a játékos preferenciáitól függ.
A padel ütőket súly szempontjából két fő kategóriára osztják: könnyű és nehéz padel-ütőkre.
A nehezebb padel ütő jó erőt ad, de csökkenti az irányíthatóságot, míg a könnyebb padel ütő több irányíthatóságot és kevesebb erőt biztosít. A könnyű padel ütők inkább a kezdők és amatőrök számára ajánlott, míg a nehézebb padel-ütők inkább a haladó és tapasztalt játékosok számára ideális.
CORE/MAG
A mag egy másik lényeges szempont, amit figyelembe kell venni. Amikor a magról beszélünk, akkor a padel ütő belső felületének kialakításához használt gumira/habra utalunk. A leggyakrabban használt magtípusok a következők:
- FOAM. A FOAMot/habot legyakrabban belépő kategóriás, kezdő ütőknél használnak, puhább pattanású karakterük van. Ez egy olcsóbb és rugalmasabb anyag, ezért általában kezdő szintű padel-ütőkhöz használják.
- EVA. Az EVA gumiból készült magok a legnépszerűbbek manapság. Ez az anyag tartósabb és merevebb, mint a habszivacs.
MARKOLAT
A padel ütők markolata legtöbbször márkánként eltérő, de ez ne zavarjon minket. A profi játékosok akár új ütőjükre is, 1-3db over grippet raknak markolatukra, hogy az nagyobb legyen és jobb markolatot biztosítson. Próbáld ki párszor az ütődet és ha úgy érzed szükséges rakj rá extra overgrippet.
Ha nem tudsz overgrippet felrakni, munkatársaink szívesen felhelyezik neked, az üzletünkben vásárolt overgrippeket. 🙂
Ha további tapadást szeretnénk, kipróbálhatunk olyan technológiákat, mint a NOX Custom Grip gyűrűi, amiről üzletünkben több információt tudhatsz meg.